Druerne til denne lækre Cabernet Sauvignon kommer fra Alexander Valley. På grund af det bakkede terræn, klimaet med varme dage og kolde nætter, og vulkansk jordbund, så trives Cabernet Sauvignon-vinstokke specielt godt i dette område. Det er fuldstændig optimale vækstbetingelser for druerne, og det smages tydeligt i denne vin, at den nærmest praler af karakter og rigdom!
Efter høst og gæring har den fadlagret i 16 måneder, på både amerikanske og franske egetræstønder.
I duften findes solbær, sorte kirsebær, salvie, tobak, fennikel og oliven. Smagen er kraftig, intens, koncentreret, og med solbær i hovedrollen. Alt sammen elegant indrammet af finkornede tanniner.
Hæld gerne vinen på karaffel en time inden servering. Den vil være en perfekt ledsager til rødt kød, lam, stege af okse eller vildtkød, eller modne oste.
Vinstyrke2.dk - 5 stjerner, september 2021:
"Sødmen er kørt i bund i denne krydrede og mørkfrugtige vin. I stedet får du en fyldig og tør cabernet, som i duften afgiver aromaer af blomme, solbær, chokolade og finthakkede urter. Ret spicy i smagen og med en fin solbærfriskhed og et touch af espresso.
De 16 måneder på amerikanske og franske egefade fornemmes ikke nævneværdigt, og vinen er herligt befriet for jammy tendenser. God til grillbøffen – eller server den til efterårets vildtretter."
Folie à Deux blev grundlagt i 1981, af to psykiatere der delte en fælles passion for vin - heraf navnet som kan oversættes til ”en fantasi eller vrangforestilling delt af to mennesker”. I 2004 blev vinhuset solgt til Trinchero Family Estates, et stort vinfirma beliggende i Napa Valley.
Folie à Deux holder til i Sonoma, og fremstiller vine på druer fra følgende appellationer; Dry Creek Valley, Alexander Valley, Russian River Valley og Sonoma Coast.