Amarone med kraft, karakter og alder
Vil du forstå, hvorfor Amarone har fået kultstatus blandt rødvinselskere i Danmark? Så handler det om én ting: fremstillingen. Amarone laves nemlig på tørrede druer – og det giver en ekstrem koncentration af både smag og alkohol. Det er vin, der fylder hele munden ud og kræver noget af sin modspiller på tallerkenen. Her får du en vin, der er lavet efter alle kunstens regler – og til en pris, hvor man får enormt meget for pengene!
Vinens karakter:
Kraftig og fyldig som en vinøs kæmpe med svesker i front! Her er både sødmefuld, sirupsagtig rød frugt, modne svesker og rosiner – men også spændstige noter af stikkelsbær, peberfrugt og krydderier, der giver dybde og kant. En vin med volumen, styrke og balance – og tilmed enorm kompleksitet grundet alderen.
Hvad er vinen velegnet til?
Perfekt til alt, hvad der er mørkt, mørt og smagspakket. Tænk oksesteg, braiseret vildt, kraftige gryderetter og lagrede oste, der kan tage kampen op. Det her er ikke en vin til en salat – det er en vin til et måltid med pondus.
Serveringstemperatur: 16-18 grader.
Sådan er vinen fremstillet:
Amarone laves af druer, der tørres i flere måneder, så vandet fordamper og sukkeret koncentreres. Her er der brugt druer fra Ca’ del Montes egne marker i Valpolicella Classico. Vinen lagres derefter i store egetræsfade (botti di rovere), hvilket giver noter af syltet frugt, krydderier og lakrids.
Om producenten:
Ca' del Monte er indbegrebet af klassisk Valpolicella-stil, hvor traditionen og terroiret får lov at tale gennem vinen. Her handler det ikke blot om at skabe kraftige, alkoholrige vine, men derimod også om at fremhæve finesse, kompleksitet og elegance – med masser af smag i hver eneste dråbe.
Vinhuset er opkaldt efter det naturskønne område omkring landsbyen Negrar, nord for Verona, i hjertet af Valpolicella. Her ligger vingården, der oprindeligt var et kloster fra det 17. århundrede, og som gennem generationer er blevet nænsomt udvidet og forfinet.
Bag Ca' del Monte står de passionerede og livlige brødre Umberto og Giuseppe Zanconte, der med stor kærlighed driver familiens 50 hektar vinmarker. Disse marker breder sig over solrige sydvestvendte bakker og er beplantet med Valpolicellas klassiske røde druer: Corvina, Rondinella, Molinara og andre lokale sorter.
Det er her magien opstår. Med respekt for områdets traditioner og terroir skaber de exceptionelle Ripasso-vine og ikoniske Amarone, der byder på en smagsoplevelse, der er både ærlig og autentisk.