Japansk gin med citrus i særklasse
Gin behøver ikke altid være enebær og gamle engelske opskrifter. Her får du i stedet en japansk udgave, der balancerer det klassiske med det eksotiske – og det gør den med stil. Lavet på den legendariske Coffey still, som normalt bruges til whisky, men her tryller den en silkeblød og aromatisk gin frem. Fire japanske citrusfrugter giver en frisk og syrlig næse, og sansho-peber sørger for et krydret spark i afslutningen. Det er nørdet destillationskunst møder japansk finesse – og det smager hamrende godt.
Vinens karakter:
Silkeblød tekstur, sprød citrus og en lækker krydret finish. Her mødes citrusfrugterne, yuzu, kabosu, amanatsu og shequasar med klassiske ginnoter som enebær og koriander. Et strejf af æble og sansho-peber giver dybde og japansk kant.
Hvad er vinen velegnet til?
Perfekt til en frisk G&T med masser af is og en skive citrus – gerne yuzu, hvis du kan finde den! Den fungerer også fremragende i cocktails, hvor du vil have lidt ekstra kompleksitet og et eksotisk twist.
Serveres afkølet – gerne direkte fra fryseren, hvis du nyder den rent. Til cocktails eller G&T: godt med is og frisk garnish.
Sådan er vinen fremstillet:
Destilleret på Nikkas ikoniske Coffey still, der normalt bruges til whisky. Den klassiske base af enebær og urter suppleres med fire japanske citrusfrugter og sansho-peber, som giver den særlige aroma og smag. Resultatet er en gin med dybde, friskhed og elegance.
Om producenten:
Nikka er en japansk whiskyproducent, der har opnået international anerkendelse og respekt for sine enestående japanske whiskyer. Grundlagt af Masataka Taketsuru, der studerede whiskyproduktion i Skotland og vendte tilbage til Japan med sin viden og erfaring, er Nikka en vigtig spiller inden for den japanske whiskyverden.
Nikkas whiskyer er kendt for deres håndværksmæssige kvalitet og dybde i smagsprofilen. De bruger nøje udvalgte ingredienser, herunder lokal japansk malt og korn, samt traditionelle produktionsmetoder, der omfatter destillation i kobberpotstill. Dette resulterer i whiskyer med subtile, nuancerede smagsnoter og en unik karakter.
Nikka har to hoveddestillerier, som er centrale for deres produktion: Yoichi og Miyagikyo. Yoichi, hvor whiskyproduktionen startede i 1936, er beliggende på Hokkaido-øen, og producerer whiskyer med en kraftigere og mere røget smagprofil, mens Miyagikyo fra 1968, som ligger på øen Honshu, skaber mere ikke-røgede, delikate og frugtige whiskyer, ligesom i Skotlands Speyside-region. De to destillerier tilbyder en bred vifte af japanske whiskyer, der appellerer til forskellige smagspræferencer.
Nikka's whiskyer har opnået talrige priser og høje anmeldelser fra eksperter og elskes af whiskyentusiaster over hele verden. Deres engagement i kvalitet, innovation og respekt for traditionerne har gjort dem til en nøglespiller inden for den globale whiskyverden og en vigtig repræsentant for den japanske whiskykultur. Når du smager Nikka-whisky, får du en fornemmelse af det dygtige håndværk og dedikation, der er gået ind i at skabe disse udsøgte japanske spiritus.