Chardonnay fra gamle stokke i en fyldig sydfransk stil
Vieilles Vignes betyder gamle vinstokke, og det er en ret vigtig del af historien her. Når Chardonnay-stokkene bliver ældre, falder udbyttet typisk, mens druerne kan få mere koncentration. Det passer rigtig godt til Languedoc, hvor solen giver gode muligheder for moden frugt, men hvor den rigtige mark og det rigtige høsttidspunkt stadig er afgørende for balancen. Cuvée Spéciale er derfor Chardonnay i den seriøse ende af Alma Cersius' sortiment, lavet til dem der gerne vil have fylde og dybde uden at gå hele vejen over i tung fadstil.
Vinens karakter:
Duften er aromatisk med ananas, abrikos og moden gul frugt sammen med nødder og ristet brød. Smagen er fyldig og cremet med masser af frugt, mens syren giver friskhed og balance. Eftersmagen er tør og lang med en let ristet karakter.
Sådan er vinen fremstillet:
Vinen er lavet på 100% Chardonnay fra gamle vinstokke, hvilket er forklaringen på betegnelsen Vieilles Vignes. Den har fået en smule fadlagring, som giver ekstra dybde og den let ristede karakter uden at overdøve frugten.
Hvad er vinen velegnet til?:
Fisk er et rigtig godt valg, især hvis der er smør eller lidt fylde i tilbehøret. Den fungerer også rigtig godt til lyst kød, grøntsagsretter, salater med olivenolie og milde eller cremede oste. Serveres ved 8–10 grader.
Om producenten:
Chevalier de Caylus bliver lavet af Alma Cersius i Languedoc. Kooperativet har rødder tilbage til 1937 og samler i dag omkring 170 vinavlere, som arbejder med cirka 1.700 hektar vinmarker mellem Middelhavet og området omkring Béziers. De mange forskellige marker giver mulighed for at udvælge parceller efter både druesort og den stil, man vil ramme. Chardonnay er en af de druer, Alma Cersius arbejder meget med, og markudvælgelsen begynder allerede ude blandt vinstokkene, hvor druerne smages frem mod høsten for at finde det rigtige tidspunkt.